Blog

Místo, kde to žije! Novinky, reportáže, inspirace, návody, poznámky a poznatky z dílny i ze života.


DSC_0073
Načítám...

Report: Slavnostní otevření LC ateliéru

{Report, akce}

Umělci se schází v kontejnerech a v celé ČR jsou vykoupené nohy, studentkou svých studentek, Jendův pletený polymerový střevíc, s fotografkou od zerowaste až po motivaci „naho*no“, bublinky, konfety a hlavně Lucy a její splněný sen.

LC ateliér je projektem Lucy Štruncové a jejího LC týmu. Nachází se v Plzni v areálu DEPO 2015 a je určený všem polymerovým a kreativním tvůrcům. Nabízí kurzy, programy pro školy i polymerové vybavení a mnoho dalšího. Je to místo stvořené ke tvoření.

Slavnostní otevření bylo naplánované na 21. ledna 2017 a tak jsme se domlouvali, jak si uděláme výlet a vyrazíme společně vlakem z Prahy do Plzně. Bohužel, většina propadla angíně, chřipce, rýmičce či jiné otravné nemoci, tak už to vypadalo, že vyrazím sama. Měla jsem štěstí, že mě nakonec do auta přibrala Růženka. Že prý jedou čtyři a ještě se vejdu. Seznámila jsem se osazenstvem a zjistila jsem, že je všechny znám již virtuálně z Polymerové školy, že jsem byla jejich pančitelka. O chvíli později jsem se dozvěděla, že vlastně všechny jsou v LC týmu a budou učit workshopy při otevření ateliéru. Mé žákyně mě přerostly, stala jsem se studentkou vlastních studentek 😀 Hezky jsme se nad tím pobavily a nechaly se unášet do Plzně.

LC ateliér se nachází v industriální hale bývalého depa. Je to tam obrovské, ateliér vypadá jako krabička v takto velkém prostoru, který současně vyplňovala výstava Má plast. Také tu dělají výtečnou kávu v místní kavárně, kde jsme ve volném čase trápily baristu 😀 Přijeli jsme totiž docela brzo a tak jsme stihly ještě ten ruch při dokončování příprav, ve kterém všichni pobíhali sem a tam.

Polymerový Jenda přistižen v Plzni, jak plete střevíc! Co asi zamýšlí?

LC lektorky se šly připravit, protože přicházeli první návštěvníci.  První teda ne, první byl Jenda a prý mu dokonce museli jít otevřít, protože tam byl dřív než všichni Štruncovi 😀 S Jendou jsme se přivítali a poté šel na polymerový workshop, kde s Růženkou vyráběli polymerové boty. Což bylo super, protože konečně jste si mohli vyzkoušet něco jiného než šperk. Jendovi se povedl parádní střevíc 😀 a tak jsme si říkali, že je to jak na titulku z bulváru:“Polymerový Jenda přistižen v Plzni, jak plete střevíc! Co asi zamýšlí?“. Dalším kurzem tu byly vrstvené korále s Hankou, které mě hodně lákaly, ale odolala jsem, abych mohla prozkoumat vše, co tento den nabízí. Návštěvnicí usedli a ostýchavost zmizela, hned jak si poprvé osahali hmotu.

Šla jsem se přivítat s Lucy, i z ní spadla ta největší nervozita. Později už vesele nosila brášku po areálu a užívala si svůj den.

Ve volné chvíli jsem byla omrknout polymerovou výstavu. Pro ty, co si neumí představit, co se dá s polymerovou hmotou dělat, to muselo být ohromující. I mně se moc líbíla. Také tu byl obchod s LC pomůckami, pan Štrunc ochotně vysvětlil, co je k čemu určené a jak se to používá.

Ve 12:30 bylo zahájeno oficiální otevření ateliéru předmluvou p. Štrunce a pak několika slovy Lucy Štruncové završené přípitkem. Zahájení proběhlo vesele, nejdřív vypadl zvuk, pak Lucka mluvila za šustění papíru a nakonec nechtěly bouchnout konfety, které nás dělily od vstupu do ateliéru.

Vkročila jsem dovnitř jako první, z čehož jsem měla radost jak malá holka. Lucy nám pověděla něco o zátiší ateliéru a o tom, co se v něm chystá. Všechno vypadalo skvěle a mě zajímalo, co se skrývá za tím závěsem vpravo? 😀 bylo mi řečeno, že bordel a to mě tak nějak potěšilo :D, že má můj soukromý ateliér a ten Lucčin něco společného :D

LC ateliér je umístěný v kontejneru, tímto způsobem vznikají nové prostory v areálu Depa 2015. Což jak nám Lucy pověděla, pěkně zdůraznili v novinovém titulku „V Plzni vznikají v kontejnerech ateliéry mladých tvůrců a firem“. To taky může zprvu vypadat jako, že umělci osidlují popelnice 😀 Taky říkala, že bude ještě pár úprav, protože v celé ČR byly vykoupeny nohy 😀 rozumějte, nohy od stolů. To už jsme se všichni náramně bavili.
Pak jsme probrali nějaké technické záležitosti, které jsme ještě úplně nevychytali. Například, že by lektor mohl učit k lidem zády 😀 případně by tvořil ve výloze a lidi by na něj koukali zvenku.

A pak už jsem se šla radši občerstvit, protože jsem po přípitku začala být nějaká moc vtipná :D. Byl tu pro nás připraven oběd, chlebíčky i sladkosti, ale věnečky byly jednoznačně nejlepší.

Po obědě se rozjely další dva workshopy, sítotisk Marcelkou a pavouci s Terezkou. I po obědě tady bylo plno a přišlo mi, že někteří se od dopoledne nehnuli z místa. Třeba ty dvě hezké tmavovlasé dámy, co seděly hned u vchodu. Ty byly i hodně šikovné a tipla bych, že už se z toho nedostanou 😀

A tak jsem tam zbytek dne pozorovala, užívala si atmosféru a taky vykecávala. Nejvíc asi s Nikolou Bruncovou, která je fotografkou (Linnette photography), s Lucy jsou kamarádky a úzce spolupracují. Tak jsme si nějak padly do oka, obě umělkyně na volné noze jsme probraly snad všechny strasti podnikání i nepodnikání od zerowaste až po vnitřní motivaci. A přišly jsme na to, že nefunguje vůbec, tak jak by měla a vlastně stojí docela za ho… 😀

Kdo ji trochu poznal, tak ví, že je to srdcařka, která se nebojí za svým jít ani dřít.

Když už vše končilo, tak jsem ze scrapu šudlala polymerového šneka a nějak se mi ani nechtělo pryč, musely mě holky přemluvit.

S Lucy jsme se ještě rozloučily a jsem moc ráda, že jsem si otvíračku nenechala ujít. Lucce moc přeji, aby se ji tento sen nejen splnil, ale i pokračoval. Kdo ji trochu poznal, tak ví, že je to srdcařka, která se nebojí za svým jít ani dřít, takže takové hezké místo, jako LC ateliér si zaslouží.

Vlastně i my si ho zasloužíme a máme štěstí, že se o něj s námi podělí.

Vaše FruitensseFruitensse

O Fruitensse

Autorka webu, co má místo mozku fima kostku. Ujíždí si na polymerové hmotě, barevných vlasech a koťátkách.

 •  
 • Mirka

  Ahoj Dančo, děkuji za reportáž – díky tobě a zprávě od Jendy mám pocit, jako bych tam byla. Z moribundusu ještě nejsem úplně venku, ale už makám o stošest. Snad vyjde nějaká blízká další akce

  • Dana Fruitensse Phamová

   Chyběla jsi tam! Jen se dobře vylež, ať máš zase sílu na polymerový divočení =)

 • Marcela Texlová

  Dani, super reportáž, jen malá oprava: Tvé žákyně tě nepředrostly, jen se snaží makat na sobě a posouvat se malými krůčky ke svým cílům. Zatím to jde dobře a to i díky tomu, že se učíme od nejlepších, víš naše paníučitelko! Ráda jsem tě viděla!