Frutiketa a podmínky užití


Nejste si jisti, co ze stránek můžete sdílet,
vyrábět a prodávat
nebo dokonce dále šířit a učit? 

Už nemusíte tápat. Pár doporučení naleznete níže.

Najdete zde podmínky, které platí pro web fruitensse.cz a jeho obsah, ale také doporučení, která se vám budou hodit v celé polymerové a umělecké komunitě.



Volně dostupný obsah

To, co je dostupné všem na stránkách zdarma,
např. články, návody, fotky, videa.

Při sdílení netajte zdroj

Ať budete sdílet cokoliv, text, část textu, fotografii, video, tak uveďte zdroj. Přinejmenším postačí odkaz na stránku, z které jste obsah sdíleli. (Ten najdete v horní liště prohlížeče, v adresovém řádku).

Facebook a jiné aplikace přidají odkaz či proklik často samy.

Př. Použitý zdroj: www.fruitensse.cz/subdom/dev/autorska-prava/

Inspirujte se a respektujte autora

Nebojte se inspirovat. Za použití volně dostupných návodů můžete vyrobit šperky jaké chcete, buďte a to trochu vděční, a uveďte zdroj či autora návodu.

Př. Brož Vovec útočná podle návodu od Fruitensse (může být i odkaz pokud je volně dostupný)

Pokud se inspirujete konkrétní výrobkem, jmenujte autora případně i konkrétní výrobek. 
Doporučení: Inspirujte se výrobkem, ale nekopírujte. Někteří umělci jsou na to obzvláště citliví, respektujte jejich osobní přání.

Př. Výrobek inspirován tvorbou Dany Phamové.

Prodávejte, ale ani tentokrát nezapomínejte uvést zdroj

Aaa, nechce se vám? Bojíte se, že to odradí vaše zákazníky? Obáváte se zbytečně, inspirovat se není ostuda, naopak to může přidat na váze vašeho výtvoru. Navíc možná přijde i váš zdroj inspirace výrobek pochválit, a to vám přidá další body. Uveďte osobu, kterou jste se inspirovali. Protože, efekt by mohl být i opačný a dohady pod výrobkem o autorství vždy odradí zákazníky.

Př.: Inspirováno tvorbou Fruitensse.

Obsah k zakoupení

To, co si můžete na stránkách zakoupit,
např. fotonávody, videonávody, kurzy,
k obsahu mají přístup jen ti, kteří za něj zaplatili,

 

Vyrábějte, prodávejte a odkazujte na zdroj

Když si zakoupíte návod či kurz, tak se předpokládá, že budete vyrábět, dokonce i šperky prodávat a získáte za ně nějaké penízky. Takže směle do toho. A stejně jako v předchozích případech, nezapomeňte odkázat na autora návodu, lektora kurzu. Není to povinnost, ale je to slušnost, která se vám v dobrém vrátí. Navíc napsat, že jste investovali do vzdělání, abyste mohli šperk stvořit, to jen navýší hodnotu výrobku.

Př.: Vyrobeno na základě kurzu s Danou Fruitensse. 

Obsah zakoupených návodů a kurzů ani jeho části nesdílejte a neučte

Tady zbystřete, bez svolení autora nesmíte návod šířit. Za prvé, tím porušujete autorský zákon a za druhé si vztah s autorem návodu pěkně pošramotíte a možná nejen s ním. Co se týče obsahu kurzů, je to trochu šedá zóna, záleží na tom, jak si lektor stanoví podmínky. Ale i přes to, bez jeho svolení kurz neučte. Morální zásady jsou v umělecké společnosti silně ukotvené a komunita v polymerovém světe drží při sobě. Jednoduše, za takový podraz by vám to ostatní polymerový tvůrci dali pěkně sežrat.

Se svolením autora, nakládejte s obsahem dle domluvy, klidně i učte.

Pokud jste se zalekli předchozího odstavce, tak si můžete oddechnout. Všechno je to o domluvě. Pokud se třeba dostanete do situace, kdy si z kurzu odnesete nějakou techniku, kterou modifikujete a vymyslíte nový projekt, který byste chtěli učit. Nebo si zakoupíte návod a chcete potom naučit veselé brožky děti ve školce. To všechno jsou dobré důvody, proč se zeptat autora. Možná se nedomluvíte, alespoň to budete s jistotou vědět. Pravděpodobně se domluvíte na nějakém kompromisu, např. reklamě, provizi, a také na způsobu prezentace. Stačí se zeptat. Přání autora respektujte, ať už je odpověď kladná či záporná.

Situace může vypadat například takto:

„Dobrý den, mám od vás návod na Vovec útočnou a chtěla bych tyto ovečky naučit děti na táboře. Chtěla jsem se zeptat, jestli by to bylo možné?
Dobrý den, děkuji za vaši zprávu. Jsem ráda, že jste se ozvala. Pokud bude kurz pro děti, máte mé plné svolení je v tomto případě učit. Kdybyste pořídila nějaké fotky, budu za ně ráda, stejně tak dejte vědět, jak se dětem tvoření líbilo. Děkuji a určitě se ozvěte, pokud budete mít nějaký další dotaz.“

Pár dobrých tipů na závěr

  1. Uveďte autora či zdrojovou stránku, když použijete nápadu někoho jiného, i když ho přetvoříte.
  2. Pokud jste si jisti, že váš nápad se zrodil ve vaší hlavě a někdo tvrdí opak, prodiskutujte to, ale neustupujte.
  3. Pokud máte pocit, že někdo okopíroval váš nápad, bez toho, aby se vůbec zmínil a cítíte, že to potřebujete řešit, tak řešte. Neodsuzujte, nejdříve to prodiskutujte, nejlépe soukromě. 
  4. Pokud se nacházíte v situaci, kdy nevíte, jestli můžete sdílet nebo ne. Jestli můžete použít techniku ve svém kurzu, jestli výrobky lze prodávat. Tak prostě napište dané osobě a domluvte se.
  5. Pamatujte, že se kdykoliv můžete ocitnout v jakékoli roli. A chovejte se tak, jak byste chtěli, aby se ostatní chovali v téže situaci k vám.

This post is also available in: English