Blog

Místo, kde to žije! Novinky, reportáže, inspirace, návody, poznámky a poznatky z dílny i ze života.


DSC_0212c
Načítám...

Když neodoláte půvabu mandal

{Tvorba, právě na stole}

Jejich kráse se těžko odolává! Lahodí našemu oku i duši, provází lidstvo už věky a jsou jim přisuzovány relaxační, léčivé i jiné magické schopnosti.

Mandaly jsou zpravidla kruhové obrazce, které se v historii objevují především ve východní kultuře a náboženství, ale rozšířeny jsou po celém světě. Díky C. G. Jungovi se promítly i do psychologie a arteterapie. Mnohé z nich najdete v architektuře či umění. V čem se skrývá jejich půvab?

Mandaly jsou symbolem jednoty a harmonie. Prvky či obrazy, které se objevují v mandalách jsou středově souměrné, právě souměrnost propůjčuje těmto obrazcům harmonii a krásu. Kruh nemá konec ani začátek, proto je symbolem jednoty. Říká se, že zobrazuje celý vesmír. Barvy jsou individuální volbou, často se přihlíží k jejich významu.

Některé kultury a náboženství věří, že mají mandaly magickou moc či léčivé účinky. Využívají se k relaxaci i meditaci.

Tibetská mandala

Tibetské mandaly
Zdroj fotografie: https://brookfieldplaceny.com/events/india-tibet-arts

Pokud vás mandaly zajímají ze spirituálního hlediska, existuje spousty článků a literatur. Mě zaujaly z hlediska vizuálního. Líbí se mi jejich ztvárnění, které je populární v zentanglech. Přiznám se, že jsem si k jejich kreslení nikdy neudělala čas.

Ještě víc se mi zalíbilo provedení, kdy jsou mandaly malovány na kameny a jednotlivé prvky často tvoří barevná kolečka. Tyto „kamenné mandaly“ byly mým hlavním zdrojem inspirace pro polymerové mandaly.

A to vše mě přivedlo i k mandalám z polymerové hmoty. Jejich výroba má aspekty, které člověk zažije při kresbě mandal či při jejich vysypávání pískem. Musíte být trpěliví a hodně se soustředit. Je to svým způsobem meditace. Při jejich tvorbě se neřídím striktními pravidly, takže pokaždé vznikne trochu jiná, což se mi líbí. Stejně jako možnost hrát si s barvami.

Fruitensse

O Fruitensse

Autorka webu, co má místo mozku fima kostku. Ujíždí si na polymerové hmotě, barevných vlasech a koťátkách.

  •  
  • chytrá horákyně

    Danuš a přijedeš udělat ten kurzík, co bude u Verči, taky do Liberce ? Myslím ten na krásný mandaly, co máš na stole. :-)

    • Dana Fruitensse Phamová

      Ahooj, jooo, když by byl zájem =) Tak moc ráda. Domluvím se pak s Míšou Peckovou 😉