Blog

Místo, kde to žije! Novinky, reportáže, inspirace, návody, poznámky a poznatky z dílny i ze života.


ADSC_0490
Načítám...

Jak jsme s bráchou dělali polymerovou budku

{Z tvorby a ze života, inspirace, i pro děti}

Sofistikovaný šperk? ne. Přišli jsme si s polymerem jen zablbnout. Brácha má letní prázdniny a počasí zrovna za moc nestálo, tak jsme vytáhli FIMO kids. To dostal v červnu k narozeninám, půlka už byla splácaná v barevné kouli (znáte to). A já cestou koupila dekorativní budku z dřevotřísky. Náš projekt: Udělat z ní barevnou nádheru pro nějakého nádherně barevného ptáčka.

Honzíkovi je 10 a už má v sobě tu klučičí netrpělivost, takže jsme to dělali na etapy, každej den nás to na chvíli zabavilo, ale líbilo se mu to. Však se podívejte se na ten jeho výraz!

Nezaručím vám, že Vaše dítě bude mít stejně nadšený výraz jako Honzík. Ale třeba se do něčeho podobného taky pustíte. Budku jsem koupila v Kiku, holou, po několika dnech z ní vzniklo tohle.

Uznávám, že barevná paleta není můj šálek čaje, ale je to Honzíkova budka, a tomu by se mentolová s fialovou asi moc nelíbila. Proto jsem si stále opakovala, že je to pro Honzíka a né pro mě a slíbila jsem si, že si koupím ještě jednu a taky si ji ozdobím.

Pokrýt celou tu věc byla pěkná fuška. Takže jsme jeden den udělali přední a zadní stěnu, druhý den boční plochy, další den střechu no a pak zbývající detaily. Ještě musím dodat, že u rodičů máme jen malou přenosnou troubu, takže jsme si vyrobili ozdobené plochy, které jsme pak na budku lepili.

Pomůcky a materiál? Hmota, strojek, řezák, podložka, váleček, rýsovací potřeby + papír, lepidla (Herkules a vteřinové lepidlo), tempery (na části, které už nemáte sílu ofimovávat) a dítě 😀 (a další polymerové pomůcky dle libosti).

Museli jsme tedy použít i pravítko. Honzík měřil a pak rýsoval jednotlivé části budky na papír a podle toho jsme vykrajovali pláty z hmoty.

Jaké motivy použít? Cokoliv, co nebude moc dlouho trvat a dítě překvapí. Jen tak si udržíte pozornost. Zábavné je zejména vkládání hmoty do strojku, krájení hmoty na kusy, plácání barev do sebe a „jééé“ efekt, když se objeví vzor.

  • Určitě si udělejte jeden blend, protože to zahrnuje vkládání hmoty do strojku a to ty děti baví asi nejvíc, točit klikou 😀 A navíc je tam to kouzlo prolnutí barev, na které dostanete i dospělého.
  • Pak nějaké vzory, jako jednoduché válečky, obalené do plátku hmoty. Jejich krájení je taky zábava, i když z toho lezou různě vysoké šišaté špalíky.
  • Proužky jsou taky bezva, zahrnují pláty, no a pláty musí přeci lézt ze strojku 😀
  • Zkuste swapování – dva pláty, do kterých děti vykrojí menšími vykrajovátky stejné motivy. Vykrojené části se mezi pláty prohodí.
  • Texturování – lepší než použít otisk celé textury je použití menších texturovačů. Hrot tužky, malé vykrajovátko, hrot šroubováku, vlnitý nůž, ruka panenky barbí.

Už teď tušíte, že to bude přeplácané, ale může být hůř.

Zvláště nebezpečné jsou pudry a třpytky, v jejich použití jsou děti obzvlášť štědré. Pokud neplánujete luxusní palác pro straku, tak nenechávejte děti s těmito nebezpečnými substancemi samotné.

Na druhou stranu, vůbec je nemusíte podceňovat, s trochou vedení a pomoci, zvládnou i složitější vzory, které vykouzlí o to větší radost.

Poprali jsme se i s lepením. Honzík natíral a já lepila. Velké plochy jsme dělali Herkulesem. Malé drobnosti jsem lepila vteřinovým lepidlem.

Tady bych chtěla jen dodat, abyste byly vždy opatrní, vteřinové lepidlo, řezák, propichovátko, puštěná trouba ale i hmota, to není něco s čím byste měli nechávat děti zcela bez dozoru. 😉

Nevím jakej potřeštěnej ptáček by chtěl bydlet v této budce (imaginární kolibřík asi) 😀 Avšak nám udělala radost a teď zdobí u rodičů na balkóně. Honzíkovi se líbí a nejspokojenější byl, když jsem mu říkala, že ho s ní vyfotím a dám to internet. Prý jestli bude mít nějaký fanoušky? 😀 Takže tohle je pro mýho malýho bráchu =)

Až teď jsem si všimla, jak mu to ladí k tričku :)

Fruitensse

O Fruitensse

Autorka webu, co má místo mozku fima kostku. Ujíždí si na polymerové hmotě, barevných vlasech a koťátkách.

  •  

Štítky