Teal vs. petrolejová

Mezi modrou a zelenou


Odstíny tyrkysové jsou za poslední roky velmi oblíbené. Avšak každý z nás si je představuje jinak. Buď zaměňujeme jeden za druhý nebo je dokonce pokládáme za totožné. Ono je to o to obtížnější, když pro barvu teal nemáme žádný hezký český ekvivalent. Pojďme je spolu prozkoumat.

Tyrkysová

Začněme u tyrkysové

Tyrkysová se nachází na pomezí modré a zelené. Obsahuje obě tyto barvy a svůj název získala po stejně zbarveném minerálu tyrkys. Každý si ji představuje trochu jinak, někdo více do zelena, někdo více do modra. Avšak je to podobné třeba jako s oranžovou, i ta má více jak jeden odstín. Totéž můžeme říct o tyrkysové.

  • Teal - čírková modř
  • Čírka modrá

Teal: od kachniček k tmavě tyrkysové

Teal, taková ta temně tyrkysová. Jak jí říkat u nás? Už jsem se mnohokrát setkala s pojmenováním petrolejová, ale pod tou si osobně představuji odstín jiný. Začněme původem.

Barva teal je pojmenovaná po kachničce Teal duck, která se česky nazývá Čírka modrá. Samečci mají kolem očí zabarvené peří v úžasné tmavě modro-zelené paletě. Takže je to taková čírková modř.

Odstín lze popsat jako tmavou modřejší zelenou.

Petrolejová modrá

Kde se vzala petrolejová

Původ petrolejové není jasný, jedna teorie říká, že je pojmenována po modrozeleném odstínu nezpracované petroleje. Kdoví. Barva je popisována jako šedější modrá s kapkou zelené.Jaký je rozdíl mezi Teal a Petrolejovou?

Takový, jaký si ho uděláte. Každý vnímáme barvy jinak, pro někoho jsou všechny výše jmenované odstíny prostě „modrá“. Já osobně mezi petrolejovou a čírkovou rozdíl vnímám, ale přiznávám, že v některých situacích je pro mě obtížné je rozlišit.

Petrolejová

Petrolejová je modřejší, blíží se tmavé námořnické modré, ale je v ní trocha zelené a může být i trochu „špinavá“.

Teal (Čírková)

Zatímco čírková je tmavá zeleno-modrá, tmavě tyrkysová. Pocitově je víc zelená než modrá.Jak to máte s rozeznáváním tmavě zeleno-modrých odstínů vy?

This post is also available in: English