Mnoho článků o prokrastinaci a timemanagementu radí, dát si na den jen pár reálných úkolů, aby se člověk necítil pod tlakem a spokojeně večer zjistil, že vše je hotovo. Tak to na mě taky nefunguje.
Troufám si říct, že když jsem pracovala na poloviční úvazek, studovala školu, měla do toho brigádu a ještě jako koníček jsem fimovala a jednou za čas učila nějaký ten kurz, tak jsem se stihla fimu věnovat snad víc než teď, když je to moje hlavní náplň práce. Mám více času a udělám méně.
Navíc je tu ještě jeden velký a ošklivý paradox: „Pokud ze svého koníčku, uděláte práci. Budete potřebovat nový.“
Kombinace obojího ze mě udělala umělce s nálepkou bohéma a flákače. Řešení je následující, je potřeba si stanovit úkolů hodně a do svého denního pořádku zanést i ten dlouhodobý. V mém případě tolik úkolů, aby se to stihnout nedalo. Sázím totiž na efekt procentuální úspěšnosti. Jak se zdá, člověk má tendenci plnit stále stejné procento z objemu úkolů. Když jsou 4, udělám 3. Když je jich 20 udělám jich 17. Když si dáte na talíř dvojnásobnou porci jídla, pravděpodobně sníte víc než jednu klasickou. Když budete vydělávat trojnásobek svého současného platu, stejně nakonec utratíte trojnásobně víc. Jsou to věci, které jsem vypozorovala, nemám to podložené žádným věděckým výzkumem, každopádně u mě to funguje. Ze svých úkolů běžně splním např. 80 %. Mnohdy se úkoly skládají i z nepodstatných věcí, které chci třeba zkusit, ale nejsou důležité. To je bonus navíc. Proto stanovuji svým úkolům prioritu, podle které je plním. Začínám s nejdůležitějšími a pokud nestihnu nakonec nějaké nepodstatné, tak se nic neděje. Stačí mi každý den udělat tři s největší prioritou. A je-li potřeba prioritu úkolů v průběhu času přehodnocuji. Výhodou je, že člověk má neustálou zásobu úkolů, které jsou pro něj podstatné. A tak se nestane, že by se zabýval zbytečnostma, když sám nechce.
No a pokud se stal váš koníček vaší prací? Tak opravdu potřebujete nový koníček. Všeho moc škodí. Stejně jako s časem, přestanete si své práce vážit. Já jsem spokojená s tím, co dělám a neměnila bych. Díky tomu mám nové koníčky jako experimenty v kuchyni (vaření se tomu asi zatím říkat nedá) a taky trochu sportu. Nesnášela jsem vždycky jakékoliv pohybové aktivity, ale když celý den sedíte u počítače nebo u hmoty, tak si to tělo vyžádá. Zatím mě běhání a cvičení moc nebaví, ale je to prevence proti bolesti zad a taky si pročistím hlavu, takže mě pak víc baví tvořit. Koníčky pro mě mají stále vysokou prioritu, téměř jako moje práce.
Kde to žije