Dana Thi Mai Phamová

Umělkyně / Designerka / Lektorka


Jmenuji se Dana Thi Mai, je mi 25 let. Jsem umělkyně, designerka, lektorka a teď už asi i spisovatelka. Několik hodin se tu snažím něco o sobě napsat a nejde mi to shrnout do jednoho odstavce, tak jich tu máte hned několik. Můžete se dočíst, co pro mě tvoření a polymerová hmota znamená, a jak mě to vlastně posedlo. Dozvíte se, jak rychle může být člověk nahoře a pak zas dole a proč jsem musela opustit práci, kterou jsem zbožňovala. Nakonec zjistíte, co jsem (ne)dělala poslední rok. Pro ty co upřednostňují holá fakta před romány, je tu nudný sloupec vpravo. Pro ty, co by rádi nějaké zajímavosti, je tu sloupec vpravo přímo pod tím nudným sloupcem.

O tvoření, kráse a šílenství

Pokud by se v mém životě daly události zobrazit jako jednotlivá vlákna na časové ose, tak polymerová hmota je zářivá nitka, která se proplétá už pár let do silného a dlouhého provazce touhy tvořit.

Touha něco vytvářet mi přijde jako přirozená součást člověka a tvoření mi přináší uspokojení a radost. Kreativita je stav, ve kterém se ráda nacházím nejen při práci s polymerovou hmotou. Občas zkouším dělat věci jinak, což může někdy vypadat trochu bláznivě až šíleně, ale umožňuje mi to nahlédnout na věci z jiného úhlu a shledávat obyčejné jako krásné. Často mám pocit, že je příliš málo času, abych stihla vše realizovat nebo vyzkoušet, proto se nikdy nenudím.

Proč polymerová hmota

Polymerová hmota mě nadchla hned, jak jsem ji vzala poprvé do ruky. Zaujalo mě, že je nenáročná, pracuje se s ní snadno a v podstatě není třeba žádných speciálních pomůcek. Doteď si užívám, že ji můžu tvarovat a cítit její vlastnosti pod rukama, přičemž si příjemně odpočinu. Polymerové hmoty mají velkou barevnou škálu, která potěší oko a spoustu dalších vlastností, díky kterým se můžete pokaždé originálně vyjádřit.

Baví mě nejen polymerová hmota, ale i to ostatní, co kolem ní vzniká. Komunita polymerových umělců a tvůrců je úžasná. Potkala jsem spoustu skvělých lidí, učila se od umělců, kterých si vážím a jejich práci obdivuji. Užívám si vedení vlastních kurzů, líbí se mi sdílení společného tématu, vlastních nápadů i nadšení. Sledovat své studenty nadšeně tvořit je stejně opojné jako tvorba sama.

Jak se to všechno stalo

Část 1. Když víte co chcete

Kéž by cesta k tomu co chceme vedla po rovince. Kéž bychom věděli, co vlastně chceme.

Málokdy se stane, že si jako děti vysníme čím chceme být, a pak si za tím jdeme a jsme šťastní a spokojení. Asi je pár výjimek, já mezi ně nepatřím. Jako mála jsem chtěla být tlumič, myslela jsem tím tlumočnice. Měla jsem pocit, že je to dobré povolání, trochu to nevyšlo, na jazyky jsem byla dutá už od základní školy. Poté jsem nevěděla, co vlastně chci dělat, ale časem mi dospělí a starší vysvětlili jak je dobré být úspěšný. Postupně jsem se dozvídala, že to znamená mít dobré známky, maturitu, jít na vysokou, a pak mít takovou práci, kde vyděláte hodně peněz, jste známí a máte vysoký společenský status. Už tolik nezáleží na tom, jestli v té práci shledáváte nějaký smysl nebo jestli vás snad baví. Protože výhodou je, že si můžete koupit na co pomyslíte, lidé vás obdivují, nic vám nechybí.

Taková blbost, ale když tomu věříte dost dlouho, tak vám to možná začne stačit.

Poznala jsem, jaká je to prchlavá záležitost, člověk se dlouhodobě honí
a stresuje pro to, aby se pár minut cítil výjimečně.

Tak jsem byla celou základku šprtka, šla jsem na ekonomické lyceum, protože jsem si mířila na vysokou a ekonomové nemají špatné platy. Byl to strašnej opruz. Poprvé jsem začala mít vlastní rozum a vybrala si školu, nejen podle žebříčku průměrných výplat, ale i to, co mě trochu zajímalo. Šla jsem na informatiku a docela mě to bavilo. Ale tvoření mě bavilo víc. Zakončila jsem studium bakalářským titulem, přišly gratulace a s tím pocit řečeného úspěchu. Poznala jsem, jaká je to prchlavá záležitost, člověk se dlouhodobě honí a stresuje pro to, aby se pár minut cítil výjimečně. Přišlo mi to zbytečné, na rozdíl od tvoření, které mi přinášelo potěšení každý moment. A tak jsem se rozhodla vše risknout a ponořit se do toho, po čem opravdu toužím.

Část 2. Když si za tím jdete

Cokoliv vyrábět, tvořit, byla moje vášeň. Vyzkoušela jsem si různé oblasti, výtvarná média mi byla vždy nejbližší.

Před polymerovou hmotou tu byly korálky, vyráběla jsem z nich šperky. Tato posedlost začala tuším v r. 2007. Chodila jsem na korálkové fórum (já vím, zní to trochu jako sekta), účastnila se otevření prvního korálkového obchodu Rooya. Byl to můj druhý domov, utrácela jsem tam celé své kapesné. Šperky jsem pak prodávala spolužačkám, abych vydělané peníze mohla znovu utratit za korále. A v tomto obchodě jsem si koupila první FIMO, kostičku polymerové hmoty. Ovšem poprvé jsem se s Fimem setkala u své kamarádky, která mě požádala, abych ji pomohla vyrobit roztahovák do ucha. Zbytek kostky mi nechala jako laskavost. Byla to barva magenta, číslo 21 a z ní jsem si vymodelovala svoje vlastní korále. Do materiálu jsem se zamilovala a v Rooyi dokupovala další zásoby hmoty. Byla jsem v tomto obchodě největší odběratel.

Jednou se mě vedoucí prodejny zeptala, jestli bych nechtěla vést FIMO kurz. Začala jsem se připravovat, byla jsem nervózní. První kurz se povedl nad očekávání, byla jsem šťastná jako blecha, zvýšil se prodej hmoty i zájem o další kurzy. Koupila jsem si své první neprofesionální vybavení, místo válečku stačil lak na vlasy, takže každý šperk měl unikátní texturu švu z té kovové nádoby. A pak přišel první strojek na hmotu, tedy na nudle, tzv. nudlovač, který jsem pořídila v TV shopu, z krabice se na mě usmívala Jiřinka Bohdalová. Výrobků přibývalo, začala jsem prodávat na Fléru a na menších trzích. Blížila se maturita a všichni spolužáci chtě-nechtě, měli ozdobené stužky polymerovou broží. Moje láska ke tvoření rostla a já se měla rozhodnout, co po maturitě dál. Nejradši bych jen tvořila, ale pořád jsem si nedokázala představit, že by mě to uživilo.

Dala jsem přednost tomu, po čem opravdu toužím.

Ať už šlo o cokoli, nebyla jsem schopná se svého koníčku vzdát a udělala jsem si na něj vždycky čas. I při studiích, kdy jsem chodila ještě na brigádu, přidala si hodiny z atelieru designu, učila kurzy, založila Flér klub Tématické tvorby, jezdila na polymerové srazy. Pilně jsem dřela na všech frontách, dokud jsem se nesložila.

Došlo mi, že to není udržitelný stav. Dala jsem se dohromady a soustředila se jen na studium a fimování, abych vše dokončila a přitom se nezbláznila. Ke konci r. 2011 přišla nabídka od společnosti Kreativní svět na externí spolupráci. Tato firma je dovozce FIMA do České republiky a hledali někoho, kdo by lidem ukázal, co je z hmoty možné vyrábět, psal články, návody, poradil apod. Tomu jsem nedokázala odolat a hned od začátku nového roku přistoupila na externí spolupráci. O půl roku později jsem měla jasno v tom, co chci dělat. Stala jsem se FIMO specialistou na plný úvazek. Přede mnou byla ještě obhajoba a státní zkoušky, ale ani to mě nedokázalo odradit. Dala jsem přednost tomu, po čem opravdu toužím. Byla jsem v tom až po uši, zabouchnutá do své nové práce, šťastná.

Část 3. Když to děláte s láskou

Myslím to vážně, pořád jsem si představovala, jak v této firmě pracuji až do důchodu. Nic mě nedokázalo zastavit. Když jsme začali budovat projekt Polymerové školy, stálo to mnoho času, práce, energie. Pevně jsem věřila tomu, co jsme tam dělali. Pro mě jsme nebyli jen firma s hmotou, ale vytvářeli jsme místo pro kreativní lidi a pro jejich nápady, naplňovali jsme jejich životy něčím jedinečným. Nebyli to jen zákazníci, byli to lidé, na kterých nám záleželo a společně s námi utvářeli tu vzácnou atmosféru. Vzájemně jsme se na sebe pořád těšili.

Veškerou svoji kreativitu jsem přelila do tohoto projektu, ráda jsem chodila do práce a dělala jsem ji i když jsem nebyla v práci, dělala jsem tuto práci celým svým srdcem. Nabíjelo mě to, motivovalo a inspirovalo zároveň. Jezdila jsem také na polymerové akce, učila se a zažívala nové věci, vymýšlela a učila nové živé kurzy i na mezinárodní akci, měla jsem výstup v televizi a taky se stala spoluautorkou polymerové knížky. Bylo to tak dobré, až mi to přišlo neskutečné. Myslela jsem, že se nemůže nic pokazit.

Část 4. Když máte odvahu si za tím stát

To, co máme nejvíc rádi nám taky může nejvíc ublížit.

Nastala zvláštní situace, kterou můžu popsat třeba jako nesoulad. Uvnitř firmy každý viděl věci jinak, naše vize už nebyly totožné a pracovní povinnosti mi přestaly dávat smysl. Začala jsem být nešťastná. Nechtěla jsem dělat nic s čím nesouhlasím, trápila jsem se o to víc, protože mi na projektu i práci hodně záleželo.

Bylo mi to hrozně líto, ale taky jsem cítila velkou úlevu.

Obávala jsem se, že moje pocity budou mít vliv na výsledky práce a studenty Polymerové školy, tak jsem se je snažila přecházet a pokračovala ve všem jak nejlépe umím. Situace se neměnila, jen prohlubovala. Byla jsem z toho unavená, vyčerpaná a smutná. Ztratila jsem chuť tvořit, musela jsem se nutit. Sebrala jsem všechnu odvahu a polovině r. 2014 jsem podala výpověď.

Bylo to jedno z nejtěžších rozhodnutí, co jsem udělala. Bylo mi to hrozně líto, ale taky jsem cítila velkou úlevu. Je na čase jít dál.

Část 5. Když máte sílu pokračovat

Vázaná konkurenční doložkou z předchozího zaměstnání jsem měla dost času přemýšlet co se životem.

Nevěděla jsem kde začít, měla jsem v tom strašný zmatek a spoustu otázek: „Budu schopná se polymerem ještě někdy uživit? Jsem schopná se vůbec něčím uživit?“ Jestli mám vůbec co tomuto světu ještě nabídnout.

Půl roku jsem strávila překonáváním strachů. Největší byl strach, že nesplním očekávání ostatních. Bála jsem se, že lidi čekají něco bombastického, dokonalého, kvalitního a hlavně rychle. A já jsem si přišla jako úplná troska, vycuclá. Krize už nebyla jen tvůrčí, ale i vztahová a osobní. A i když jsem našla sílu pokračovat v původním záměru, zjišťovala jsem, že se věci těžko mění ze dne den. Vždyť ke dnu jsem šla taky pomalu.

A tak jsem dělala malé změny, vždy se nadechla a pokračovala dál.

A tak jsem dělala malé kroky, sedla jsem si k hmotě a tvořila bezcílně, zapisovala všechny nápady. Potkávala se s lidmi od polymeru. Odpočívala jsem, cestovala. Najednou to pomalu šlo, začalo mě fimování zase naplňovat, vyrobila jsem první výrobky, s kterými jsem byla spokojená, začala jsem vytvářet webové stránky, na kterých bych mohla své nové výtvory a nápady sdružovat. Odvážila jsem se vypsat nové kurzy. Setkání s nápaditými lidmi mě povzbudilo a dodalo chuť do dalšího tvoření. Překonala jsem prvotní překážky a odpor.

Po roce jsem měla od všeho kousek a dohromady nic hotové. Nebyla jsem schopná dotáhnout věci do konce, přeskakovala jsem od jedné činnosti k druhé. Doufala, že před dovolenou budu mít vše dokončené, ale výsledek nikde, dostavilo se zklamání. Odjela jsem na 3 týdny na jiný kontinent. Jakmile jsem se od svých problémů vzdálila, viděla jsem jejich řešení mnohem jasněji. Po návratu jsem se sama sebe ptala a současně si odpovídala: „Je to pro tebe důležité? Tak na tom musíš dělat. Jo, jen ty, není proč čekat.“ 

Už jsem nesmyslně neodbíhala od jedné činnosti k další. Stanovila jsem si, co je důležité, že na tom budu pracovat každý den, abych denně byla trochu blíž svým cílům. Když se ve mně projevil nějaký odpor, tak jsem se nadechla a pokračovala dál.

Ať už život přinese
v budoucnu cokoliv, jdu do toho.

A takhle funguji i dnes, pochopila jsem, jak jsou velké kroky těžké a ty malé důležité. Stránky už jsou hotové, a tím všechno teprve začíná. Mám hlavu plnou nápadů a velkou chuť zaplňovat Fruitensse.cz tím, co m i mě přinese radost, inspiraci, tvůrčí náladu či jinak příjemně strávený čas. A co bude pak? Ať už život přinese v budoucnu cokoliv, jdu do toho.

Děkuji všem, co jste se přišli podívat a udělali si čas na můj příběh, budete tu vždy vítání. 

Velké díky těm, co při mně stáli a věřili ve mě, i když já sama to nedokázala.

Dana Fruitensse

Dana Phamová - Fruitensse

Dana Phamová

Jsem veselá a společenská, zvídavá, hodně přemýšlivá, občas se dokážu úplně zbytečně vystresovat a pak zmatkovat. Špatně snáším nespravedlnost a neumím moc říkat ne (ale pracuji na tom). Musím vše dělat na stoprocent, jinak nejsem spokojená. Hltám nové zážitky, baví mě cestovat, poznávat nové země, kulturu, lidi a jídlo. Mám ráda různou muziku, knihy a filmy a nemám vyhraněný žánr. Často hladím kdejakou kočičku, miluju všechna zvířata. Dokážu věci neskutečně komplikovat, hlavně sobě. Nejšťastnější jsem, když jsou lidé kolem mě šťastní a spokojení. A taky když tvořím =)

Milníky
  • *1990
  • 1997 – 2006 Základní škola – výtvarné záliby (keramika, malba, výtvarné soutěže)
  • 2006 – 2009 Ekonomické lyceum zakončené maturitou
  • 2007 – Začínám korálkovat – zapojuji se do beadfora, prodej šperků, autorka návodu v časopisu Korálki, první setkání s polymerem
  • 2008 –  Zaměřuji se na polymerovou hmotu, poprvé lektorkou FIMO kurzů v brněnské Rooyi, prodej šperků, FIMO návody
  • 2009 – První online prodej na Fler.cz, založení a vedení klubu Tématická tvorba, později první prodeje na trzích
  • 2009 – 2012 Masarykova univerzita zakončení bakalářským diplomem – Obor Grafika a zpracování obrazu, současné studium ateliéru designu (základy grafického designu, typografie a písma)
  • 2010 – 2012 – Středisko Teiresias – zapisovatelka pro sluchově postižené studenty na Masarykově univerzite
  • leden 2012 – Počátek externí spolupráce s Kreativní svět
  • 2012 – poprvé účastnicí polymerového kurzu (s Judy Belcher), poprvé na velké polymerové události (ECC 2012 ve Francii) od té doby se to se mnou vezlo, seznam najdete v zajímavostech
  • 2012 – 2014 –  Zaměstnání v Kreativní svět jako FIMO specialista, práce na projektu a lektorkou Polymerové školy online, vedení kurzů, publikování videonávodů, hostem v  TV pořadu Sama doma
  • 2013 – 2014 – Polymerová škola online (více v sekci fruitfolio>iten:project)
  • 2013 – lektorka ECC 2013, mezinárodní polymerové akce (organizátor Petra Nemravová)
  • 2014 – Spoluautorka knihy Polymerové nebe (vydavatel a nakladatel Monika Brýdová)
  • 2014 – Ukončení zaměstnání, zahájení podnikání jako hl. činnosti, tvorba, kurzy, přípravné práce
  • 2016 – Spuštění webu Fruitensse.cz
Zajímavosti
  • Mamku mám Vietnamku a táta je Čech. Proto mám to exotické jméno Dana Thi Mai. Vietnamsky bohužel neumím, ale mám to na svém listu se to jednou naučit. Aspoň pár slov =)
  • Nosím barevné vlasy, nejraději odstíny tyrkysové. Šperky vyrábím často ve stejných odstínech jakou momentální mají mé vlasy barvu (nebo naopak?)
  • Zařídila jsem si malý pracovní stůl, sice se mi tam nic nevyjde, ale má to velkou výhodu, nutí mě to častěji uklízet.
  • I tak, na pracovním stole mám nepořádek skoro furt.
  • A vyrábím malé, drobné věci. Nejspíš proto, že mám na stole málo místa.
  • Učím kurzy od roku 2008, přesto po každé když jdu učit, jsem nervozní jak pes. Uběhnou první tři minuty a je to dobrý.
  • A co hůř, nepamatuji si jména účastníků, někdy si je opakuji podle fotek na facebooku.
  • Mám ráda více značek polymerových hmot, ale upřednostňuji FIMO. Mám s ním nejvíc zkušeností a i kdybych chtěla přejít na jinou značku, mám doma takové zásoby, že to ještě potrvá roky.
  • Ještě k tomu pro jistotu kupuji nové kostky. Zpracovávám ale většinou ty staré. Než ty nové přijdou na řadu trvá to běžně i půl roku.
  • Ale je to potřeba, co kdyby mi náhodou nějaká chyběla?
  • Při práci si pouštím zvukovou kulisu mezi oblíbené patří i přednášky o kvantové fyzice a vesmíru.
  • Byla jsem na tolika kurzech, že už si možná ani na všechny nevzpomenu. Z půlky jsem výrobky dokončila, ale nikdy jsem je znovu nevyráběla.
  • Nekopíruji práci ostatních, za prvé se mi to protiví, za druhé by mě to hrozně nudilo. Mám problém udělat věci podle lektora už na kurzu. Jsem otřesný student.
  • Tak jsem zapátrala a tady seznam umělkyň a lektorů jejichž kurz jsem navštívila: Judy Belcher, Bettina Welker, Melanie Muir, Melanie West, Sylvie Peraud, Dona Kato, Kathleen Dustin, Dan Cormier, Christi Friesen, Natalia Garcia de Leániz, Ana Belchí, Stéphanie Kilgast, Klavdija Kurent, Nikolina Otržan, Eva Hašková, Sabina Backer, Jana Lehmann, Sarah Shriver, Isabelle Chatelain, Sophie Dumoulin, Renata Jakopin, Saskia Veltenaar, Leslie Blackford (to už by mi mohlo stačit)